X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
یکشنبه 26 تیر 1390 ساعت 09:46

صحنه ی سخنرانی پرشور آدولف هیتلر در حال پخش است ، او به راستی با تمام وجودش سخنرانی می کند و مردم ِ مشتاق را به وجد می آورد. جورج ششم ، پادشاه وقت انگلستان که دارای لکنت زبان است ، در کنار دختر کوچکش نشسته و این صحنه را تماشا می کند ؛ 

 

دختر ؛ این آقا چی می گه ؟

جورج ؛ نمی دونم چی می گه! ولی هر چی می گه ، داره  خیلی خوب حرف می زنه ! 

 

حکام با همه طرفند ! با عوام ، بسیاران و ...سوال اینجاست ؛ برای همه آیا باید حرف ِ خوب زد و یا خوب حرف زد ؟ شاید به این حرفم معترض شوید اما به نظر من حرفی که به قصد همه زده شود و مقبول نیز واقع شود مهملی بیش نیست...!  و همین طور از طرف دیگر ، روزگاران نیز به ما نشان داده است که حکامی موفق تر بوده اند که خوب حرف زده اند و نه این که حرف خوبی زده باشند !

فیلم سخنرانی پادشاه ، ساخته ی تام هوپر،  قصه ی جورج ششم ، پادشاه لکنتی بریتانیا را روایت می کند ! نکته ای که بیش از همه توجهم را در این داستان به خود جلب کرد  ؛ توجه ِ مطلق به خوب حرف زدن ِ صرف بود ! ببینید ؛

کشور در وضعیت بحرانی آغاز جنگ قرار دارد ، جورج ششم می باید این خبر را از رادیو به مردم اعلام کند ، و وقتی که از عهده ی یک سخنرانی کوتاه و ساده بر می آید ، از طرف کل دربار ، در حد کسب یک موفقیت بزرگ تشویق می شود ! و انگار نه انگار که کشور در آغاز جنگ و بحران است ! و اصل قضیه فراموش می شود.

شک ندارم ، که بینندگان این فیلم نیز کمتر توجهی به متن سخنرانی جورج ششم مبذول داشته اند. چرا که تمام حواسشان معطوف درست ادا کردن جملات توسط او بود ، قابل حدس است که کارگردان فیلم هم همین را می خواست. 

 

ناخودآگاه یاد دیالوگ پدر جورج ِ ششم در یکی از سکانسهای ابتدایی فیلم می افتم ؛

We’ve become actors…

حکام امروزی نیازی نیست که شمشیر زن قدرتمندی باشند ! حتی نیاز به اندیشه ی والا نیز ندارند ! آنها تنها باید بازیگران خوبی باشند ، و خوب حرف بزنند ! 

 

 

 

 

پی نوشت1 ؛ می خواستم نقدی درباره ی این فیلم اسکاری بنویسم ، اما چون بسیار درباره ی این فیلم نوشته شده ، از این کار صرف نظر کردم. با این همه حیفم آمد این نکته ای که به ذهنم رسیده بود را نگویم ، این شد که نقد فیلم ننوشتم و تنها از مغز فیلم نوشتم.

پی نوشت 2  ؛ فیلسوف فقید ، ژان پل سارتر می گوید ؛ انسان شوری بیهوده است.... من می پرسم که آیا شوری که بیهوده نباشد قابل دستیابی نیست ؟ اگر هم نیست چه باک ، اما جسارت در این  است که انسان رو به جلو حرکت کند  (تا همین جا بماند ، توضیح بیشتر ،  پست را از موضوع فیلم پرت می کند)

پی نوشت 3 ؛ این روزها در سینما هم کسانی که خوب حرف می زنند جایزه می گیرند ...  

 

         

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo
Free counter and web stats
طراحی سایت تاریخ ایران لینکدونی تبادل لینک Used Engines دانلود کتاب اسطوره اساطیر Ancient Civilizations Eski Tarih تاریح القدیم دایرکتوری تبادل لینک مشاهیر چهره های ماندگار دکتر شریعتی لینک های داغ دانلود کتاب رایگان ابهر abhar تاریخ فلسفه اخبار خبر ایران باستان تبلیغات آگهی رایگان آشپزی تبادل لینک مجله پزشکی فارس نویس فروشگاه نیازمندی ها شعر پارسی فارسی آگهی رایگان تبلیغات رایگان download دانلود مصر باستان